خانه / اکسس / کلید اصلی (Primary Key) در اکسس

کلید اصلی (Primary Key) در اکسس

کلید اصلی (Primary Key) و  نحوه ایجاد آن در اکسس (Access)

 

هر جدول باید دارای یک فیلد یا ترکیبی از فیلدها باشد که در هر رکورد مقدار یکتا و منحصر به فردی داشته باشند. این مقدار یکتا معمولا یک شماره شناسائی یا شناسه است. مثل کدپرسنلی ، شماره کتاب ، کد ملی یا شماره ی سریال . البته فیلدی که به عنوان کلید اصلی در نظر گرفته می شود الزاما از نوع عددی نیست . در بانک اطلاعاتی این مقدار یکتا در جدول فیلد کلید اصلی نامیده می شود. Access از این فیلد (یا فیلدها) برای ایجاد ارتباط بین جداول استفاده می کند.

 

اگر در جدول فیلدی دارید که در رکوردهای متفاوت مقدار متفاوت دارد ، مثل شماره کتاب یا کد پرسنلی ، می توانید این فیلد را به عنوان کلید اصلی (Primary Key)  معرفی کنید. گاهی اوقات در جداول یک فیلد که مقدار یکتایی را در هر رکورد داشته باشد وجود ندارد . در این صورت باید از ترکیب چند فیلد که به همراه هم مقدار یکتایی را در هر رکورد ایجاد می کنند ، برای تعیین کلید اصلی استفاده کرد.

 

در کلید اصلی نمی توان مقدار تکراری وارد کرد. بنابراین فیلدهایی که مقادیر تکراری دارند مثل نام کارمند یا نام کالا ، نمی توانند کلید اصلی باشند. همچنین فیلد کلید اصلی همیشه باید مقدار داشته باشد به این معنی که نمی توان آن را خالی رها کرد.

 

مشاهده می کنید که هنگام ذخیره ی جدول در Access سوالی مبنی بر در نظر گرفتن فیلدی به عنوان کلید مطرح می کند و در صورت پاسخ منفی ، برای جدول فیلد کلیدی در نظر گرفته نمی شود. اگر در هنگام طراحی ساختار جدول بخواهید فیلدی را به صورت کلید معرفی کنید ، بعد از انتخاب فیلد یا فیلدها ، کلیک راست کرده و از منوی ظاهر شده گزینه Primary Key را انتخاب کنید . یا روی دکمه کلید (Primary Key) واقع در گروه Tools از زبانه Design  کلیک کنید.

Primary Key

 

Primary Key

نکته: برای انتخاب چند فیلد مجاور ف پس از انتخاب اولین فیلد ، کلید Shift را نگه داشته و روی آخرین فیلد مورد نظر کلیک کنید . همچنین برای انتخاب چند فیلد غیر مجاور ، کلید Ctrl را نگهداشته و روی تک تک فیلدها کلیک کنید . پس ار انتخاب فیلدها با یکی از دو روش گفته شده ، آنها را تبدیل به فیلد کلیدی کنید.

Primary Key در اکسس