خانه / دانلود رایگان اکسل / آموزش تابع SumProduct در اکسل و حل سه مسئله کاربردی

آموزش تابع SumProduct در اکسل و حل سه مسئله کاربردی

آموزش تابع SumProduct در اکسل و حل سه مسئله کاربردی

 

ویدئوی کامل این آموزش در پایین همین صفحه می باشد.

در این آموزش قصد داریم شیوه کار با تابع SumProduct در اکسل و همچنین تجزیه و تحلیل مسائل و حل آنها را با فرمول نویسی و استفاده از تابع SumProduct در اکسل حل نماییم. در ابتدا شیوه استفاده از تایع SumProduct در اکسل رو بررسی می کنیم و سپس سه مسئله مهم و کاربردی رو با استفاده از این تابع مهم حل می کنیم.

 

پارامترهایی که تایع SumProduct در اکسل دریافت می کند ، آرایه ای می باشد. یعنی شما می توانید چندین پارامتر آرایه ای به آن بدهید.

 

تایع SumProduct در اکسل

 

عمکرد تابع Sumproduct در اکسل این است که مقادیری که به عنوان پارامتر به آن داده می شود ، را در هم ضرب و در نهایت مجموع حاصلضرب ها را در خروجی ظاهر می کند.اگر کامل متوجه عملکرد این دستور نشده اید با یک مثال بسیار ساده ، تابع SumProduct دراکسل را توضیح می دهیم.

 

فرض کنید داده های زیر را داریم:

 

تایع SumProduct در اکسل

 

حال میخواهیم ستون فروش هایی که وضعیت یا State آنها حالت tx می باشد ، را جمع بزنیم. در این حالت از فرمول زیر استفاده می کنیم:

تایع SumProduct در اکسل

حا در ادامه فرمول بالا باید رنجی که می خواهیم با هم جمع شود ، را مشخص کنیم:

تایع SumProduct در اکسل

 

در ابتدا با اجرای قسمت اول فرمول ، خروجی به صورت زیر در می آید:

 

تایع SumProduct در اکسل

 

حال با استفاده از عملگر – (دو منها پشت سرهم) می توانیم مقادیر True و Flase را به صورت ۱ و ۰ در آوریم. سپس خروجی به صورت زیر ظاهر می شود:

 

تایع SumProduct در اکسل

 

خروجی ها در داخل فرمول به صورت زیر ظاهر می شوند:

 

تایع SumProduct در اکسل

 

و درنهایت حاصلجمع حاصل ضرب ها به صورت زیر می شود:

تایع SumProduct در اکسل

 

بنابراین در این مسئله ، در ابتدا سطرهایی که وضعیت آنها ، مقدار TX بود ، پیدا شده و سپس مقدار True یا False گرفته اند. حال مقادیر آنها را به صفر و یک تبدیل کردیم و در مقدار ستون فروش آنها ضرب کرده و حاصل ها را با هم جمع می کنیم. تا به خروجی مورد نظر برسیم.

 

اگر با همه توضیحات کاملا کاربرد SumProduct در اکسل را متوجه نشده اید ، ایرادی ندارد. چون ما تابع SumProduct در اکسل را به همراه سه مسئله مهم و کاربردی در ویدئوی آموزشی زیر توضیح داده ایم. که می تواند بسیار به شما کمک کند.

ویدئوی آموزشی زیر را مشاهده نمایید:

 

 

اگر این آموزش برای شما مفید بوده ، می توانید از آموزش کار با تابع Frequency و کاربرد پیشرفته آن در اکسل نیز دیدن نمایید:

 

تابع Frequency در اکسل