خانه / دانلود رایگان اکسل / شناسایی آخرین سطر پُر در VBA EXCEL

شناسایی آخرین سطر پُر در VBA EXCEL

گاهی فرمی را آماده کرده ایم که اطلاعات ورودی را از طریق فرم به شیت اکسل و سلول های آن وارد و ثبت کنیم. برای این کار باید آخرین سطر پُر وارد شده در اکسل را شناسایی و شماره سطر آن را در متغیری ذخیره نمائیم.

 

اولین کاری که انجام می دهیم فرم ورود اطلاعات را ایجاد می کنیم . فرمی که شامل 3 باکس ورودی (TextBox) و همچنین یک دکمه اجرا (Button)  می باشد.

برای شناسایی آخرین سطر پُر ، ابتدا متغیر LastCount را تعریف می کنیم به شکل زیر:

Dim LastCount as integer

 

حال دستور زیر را می نویسیم:

LastCount= Cells(Rows.Count,1).End(xlUP).Row

در این دستور ، در ابتدا به آخرین سطر پُر موجود در اکسل می رویم . دستور Rows.Count این عمل را انجام می دهد . حال با استفاده از دستور Cells(Rows.Count,1) به سلول سطر آخر و ستون اول منتقل می شویم.

و سپس با دستور END(xlUP) یک جهش به سمت بالا خواهیم داشت تا به آخرین سطر پُر برسیم. و با دستور Row ، سطر آن را در داخل متغیر LastCount ذخیره می کنیم.

 

سپس در بخش دستور Cells به جای سطر ثابت ، از دستور LastCount+1 استفاده می کنیم . زیرا LastCount آخرین سطر پُر را در خروجی می دهد و به آن یک عدد اضافه می کنیم تا به سطر بعد برود.

این عملیات را به طور کامل در ویدئو زیر توضیح داده ایم.

 

لطفا نظرات خود را در قسمت نظرات همین صفحه بیان نمایید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستم. سوالات خود را بیان کنید تا به صورت ویدئویی آموزش آن در سایت قرار گیرد.

 

 

پیشنهاد می کنیم از آموزش زیر نیز دیدن نمایید. با مشاهده آموزش زیر قادر خواهید بود به صورت اصولی و استاندارد شیوه کدنویسی و برنامه نویسی در اکسل را بیاموزید:

 

Basic Programming VBA Excel

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 + 1 =