خانه / فتوشاپ / جادوی رنگ ها در فتوشاپ و طرح های شما !!

جادوی رنگ ها در فتوشاپ و طرح های شما !!

تذکر : دوستان عزیزم ، این مقاله از پایه مفهوم رنگ ها در فتوشاپ و کاربرد آن در طراحی را برای شما بازگو می کند. اگر احساس می کنید با مطالب پاراگراف های اول و صفحات اول این مقاله آشنایی کامل دارید ، می توانید عبور کرده و نکات مهم رنگ ها که حاصل تجربیات زیاد بنده می باشد را که در ادامه آمده بخوانید .

باز هم پیشنهاد می شود همه مقاله را مطالعه و درک مفهوم رنگ در طراحی را عمیقا متوجه شوید و بکار ببرید.

شناخت رنگ و طریقه به کارگیری صحیح رنگ، یکی از ملزومات حیاتی یک طراح است که نحوه تعامل وی را با مخاطبان خود پایه ریزی میکند و از این رو میتوان توان مندی یک هنرمند را با میزان توانایی او در چگونگی ترکیب و استفاده رنگها در طرح خود سنجید .

در حقیقت کار رنگها برقراری یک ارتباط بدون کلام با مخاطبان است و این رنگ است که به طرح شما جان و پویایی میبخشد. وقتی شما یک بروشور ،لوگو ، طرح جلد و یا یک وبسایت طراحی می کنید، باید این نکته را در نظر داشته باشید که نوع استفاده شما از ترکیب رنگ ها، ایده و پیامی را در ذهن افراد منتقل می نماید که هر چه استفاده از این موضوع استادانه تر باشد ، میزان ارتباط و پیوند طرح با مخاطب بیشتر خواهد بود.

حال که کم و بیش به اهمیت رنگ در کار طراحی آشنا شدید ، به معرفی مدل های رنگ و سیستم های مرتبط با آن خواهیم پرداخت.

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

آیا تا به حال به ماهیت پدیده رنگین کمان توجه کرده اید که منشا پیدایش این رنگها در آسمان چیست؟ و یا به تغییر رنگ یک CD در مقابل نور فکر کرده اید؟

اطلاعات عمومی (اگر دوست دارید می توانید این پاراگراف را نخوانید !!!)

اگر بخواهیم علل این موضوعات را بصورت تقریبا علمی بیان کنیم، باید بگوییم:

" نور مرئی شامل طول موجهای مختلفی از امواج الکترومغناطیسی است که هر کدام از طول موجها معرف یک رنگ خاص است. از آنجایی که ضریب شکست قطرات آب در آسمان و یا سطح منشوری CD و یا هر شیئی شفاف منشوری دیگر برای طول موجهای مختلفی متفاوت است، زاویه انحراف این امواج متفاوت خواهد بود و در نتیجه، رنگهای موجود در طیف نور مرئی تفکیک شده و رنگین کمان به وجود خواهد آمد."

این طیف رنگی نور، اولین بار توسط نیوتن و با عبور دادن نور سفید از یک منشور بدست آمد. جالب است بدانید که رنگ ها علاوه بر کاربرد در فتوشاپ، در مسائل و موضوعاتی نظیر شناخت و بررسی عناصر موجود در مواد ناشناخته و سیارات و اجرام کیهانی نیز کاربرد دارد.

رنگ ها در فتوشاپ

حال اگر با دادن حالت دایروی، سر و ته طیف نور مرئی (شکل قبل) را به یکدیگر متصل کنیم، حاصل کار تشکیل دایره رنگ  (Color Wheel) خواهد بود. که یکی مهمترین ابزار وردست طراحان گرافیک است. در این دایره، هر رنگ با یک درجه معین (از صفر تا ۳۶۰ درجه) مشخص شده است که با افزدون نور در نواحی بیرونی و یا افزودن تیرگی (کاهش نور) در ناحیه درونی، شکل دایره رنگ کامل میشود.

نکته: حال اگر سری به فرمان Hue/Saturation بزنید، خواهید فهمید که چرا مقدار Hue از صفر تا ۳۶۰ قابل تغییر است۔ (این دستور پرکاربرد بعدا بررسی خواهد شد!)

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

رنک های اصلی و رنگهای مکمل

همانطور که میدانید، سه رنگ آبی، زرد و قرمز را سه رنگه اصلی و یا اولیه (Primary) می نامند. زیرا با ترکیب این سه رنگ، تمامی رنگهای دیگر قابل ساختن است و خود این سه رنگ با هیج ترکیبی بدست نخواهند آمد. برای مثال برای ساختن رنگ سبز، میتوان از ترکیب رنگ زرد و آبی استفاده کرد.

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

حال با ترکیب دو به دوی این رنگها، رنگهای ثانوی (Secondary) نارنجی، سبز و بنفشی بدست می آید و دایره رنگ ما کامل تر می شود:

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

به نحوه قراگیری این رنگها در دایره رنگها نگاه کنید و ببینید که هر رنگ در مقابل کدام رنگ قرار گرفته است. در اصطلاح هنر طراحی، هر کدام از این رنگ های ثانوی را به عنوان یک رنگ مکمل (Complementary) رنگ اصلی قلمداد می کنند. برای مثال اگر از شما پرسیدند که رنگ مکمل آبی چه رنگی است، پاسخ شما رنگ نارنجی خواهد بود. اصولا شناخت رنگ ها و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر، میتواند شما را در خلق یک اثر تاثیر گذار یاری دهد. نمی دانم تا حالا دقت کرده اید که چقدر رنگ نارنجی در زمینه آبی تیره زیبا خواهد بود؛ ولی این اطمینان را به شما می دهم که این زیبایی اتفاقی نیست و حساب و کتاب دارد.

استفاده از دو رنگ مکمل در کنار هم، سبب ایجاد لرزش و ارتعاش چشمی مخاطب شده و کمی از تاثیرگذاری آن می کاهد. بنابراین توصیه میشود که حتی الامکان رنگ سومی را در مرز این دو رنگ به کار برید تا طرح شما جلوه مطلوبتری داشته باشد. آیا تا به حال به پرچم کشور پرافتخار و عزیزمان دقت کردهاید که علاوه بر انتخاب رنگ های با مسما و دلنشین، ارتباط صحیح رنگهای مکمل سبز و قرمز و قرارگیری رنگ سفید در میان آنها چقدر در دوچندان شدن زیبایی پرچم کشورمان موثر واقع شده است؟

در قدم بعدی، با ترکیب رنگهای اصلی (اولیه) و ثانوی، دسته سوم رنگها به نام رنگهای ثالثی! (Tertiary) همچون سبز- آبی، قرمز- بنفش (ارغوانی) و …، ایجاد خواهد شد و دایره رنگ ما را کامل تر خواهد نمود.

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

با ترکیب هر دو رنگ از این مجموعه رنگ ها، مجموعه جدیدی از رنگها ایجاد خواهد شد که با ادامه ی

بی نهایت رنگ قابل دستیابی است که عملاً دایره رنگ ما را پیوسته میسازد.

آوردن کلمه بی نهایت رنگ متمایز از نظر تئوری هیچ ایرادی ندارد. اما باید توجه داشت که طبق آنچه در ادامه ذکر خواهد شد، در کاربردهای عملی، تعداد این رنگها معین و مشخص خواهد بود. مثلا وسایلی چون نمایشگرهای رایانه و تلویزیون، توانایی ارائه شانزده میلیون و هفتصد و هفتاد و هفت هزار و دویست و شانزده رنگ متمایز را خواهند داشت. احتمالا خواهید پرسید که این عدد از کجا آمد صبر کنید تا با مدل رنگ RGB آشنا شوید. آن وقت این عدد برای شما پذیرفتنی و ملموس خواهد بود.

مدل رنگ RGB

اولین مدل رنگی که به توضیح آن خواهیم پرداخت، مدلی است که در نمایش تصاویر در نمایشگرهای رایانه و تلویزیون به کار گرفته میشود. با توجه به نقش تابش نور در ایجاد تصویر این وسایل، تمامی رنگهای تولید شده ترکیبی از نور با رنگهای قرمز (Red)، سبز (Green) و آبی (Blue) خواهد بود. به همین دلیل به این مدل ساختن رنگ مدل RGB گفته میشود. اگر سه فیلتر مناسب با رنگهای قرمز، سبز و آبی تهیه کنید و از پشت آنها نوری را بر یک سطح بتابانید. ترک رنگی زیر حاصل خواهد شد.

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

با همپوشانی هر دو رنگ از این رنگ ها، رنگ جدیدی ساخته می شود که می توان تنوع این رنگها را با کم و زیاد کردن درصد اختلاط این نورها بیشتر کرد. اما نکته جالب توجه، ناحیه ای است که سه نور با شدت یکسان همپوشانی و یا اصطلاحا ! Overlap کرده اند. در این ناحیه ترکیب این سه رنگ کاری شبیه به عکس کار منشور را انجام میدهد. بنابراین رنگ سفید (و یا نور مطلق) حاصل خواهد شد. رنگ سیاه مطلق هم بدین معنی است که در آن ناحیه اصلا نوری تابیده نشده است. اگر به سراغ پالت رنگ در فتوشاپ بروید، خواهید دید که مقادیرG،R و B میتوانند عددی بین صفر تا ۲۵۵ به خود بگیرند و از آنجایی که صفر از دید رایانه یک عدد محسوب می شود، تعداد حالات به ۲۵۶=۲۸ می رسد. بنابراین یک تصویر با مود RGB  در رایانه، میتواند همان عدد ۱۷ میلیون و خورده ای ! رنگ (۲۵۶* ۲۵۶* ۲۵۶) را به خود بگیرد. برای مثال، برای ایجاد رنگ سیاه مطلق باید مقادیرG ، R و B در پالت رنگ صفر باشد و یا برای رنگ سفید باید این سه رنگ بیشترین مقدار (۲۵۵) را بخود بگیرند.

پس،  از این به بعد هرگاه در فتوشاپ عکسی را دیدید که مود رنگ آن RGB  است و یا هنگام باز کردن یک صفحه ی جدید ، مود رنگ RGB را بری کارتان انتخاب کردید بدانید که تصویر شما مناسب نمایش در نمایشگر و دیگر وسایل مشابه خواهد بود .اما اگر قصد چاپ طرح تان را داشتید ، در ادامه خواهید دانست که این مدل ، مدل مناسبی برای کار شما نخواهد بود.

اصول کار با رنگ ها در طراحی گرافیک

مد ل رنگ  CMYK

اگر بعد از طراحی یک تصویر از دیدن آن در رایانه لذت بردید و خواستید آن طرح را روی کاغذ (هر سطح دارای وجود خارجی) چاپ کنید، باید به این نکته ساده ولی حیاتی توجه کنید که امکان چاپ رنگ روی یک سطح بوسیله نور امکان پذیر نیست و برای این کار حتما به جوهر (تونر) نیاز خواهید داشت. این جاست که دردسر شروع می شود و مدلی جدید ارائه میشود به نام مدل CMYK .

اگر به تصویر مدل RGB دوبار نگاهی بیاندازید، خواهید دید که با همپوشانی هر دو رنگ از سه رنگ RGB ،رنگهای آبی سایان (Cyan) ،  قرمز ارغوانی (Magentia) و زرد (Yellow) ایجاد شده است.

زرد تمامی چاپگرهای رنگی (چه صنعتی، چه اداری و چه خانگی بوسیله این سه رنگ تغذیه شده و با ترکیب آنها نزدیکترین رنگ ممکن به رنگ طرح تان را به چاپ می رسانند.

با همپوشانی و ترکیب این رنگها میتوان حیطه (Gamut) وسیعی از رنگها را تولید کرد. اما اگر کمی دقیق تر شوید، خواهید دید که رنگ سیاه تولید شده با همپوشانی سه رنگ مذکور، رنگی شبیه به قهوه ای تیره خواهد داشت و کاملا سیاه نخواهد بود. از این رو اگر به دستگاههای چاپ (پرینتررنگی، پلاتر، دستگاه چاپ بنر و …) به دقت نگاه کنید، در کارتریج آنها، علاوه بر سه مخزن رنگ ، M ، C و Y یک مخزن رنگ دیگر وجود دارد که با علامت K مشخص شده است. این مخزن که حاوی رنگ سیاه خالصی (Black)  است، برای تولید رنگ سیاه مطلوب به مجموعه رنگها اضافه شده است. بدین ترتیب علت تفاوت رنگ حرف K در CMYK عنوان مطلب برایتان روشن شده است.

اما دلیل اینکه از واژه " نزدیکترین" استفاده کردیم، این است که در واقع نمیتوان تمامی رنگهای موجود در طبیعت را در هنگام چاپ روی یک سطح بازآفرینی نمود.

حقیقت تلخ تر این که این مود رنگ (CMYK) توانایی پوشش دادن تولید تمام رنگهای RGB را نیز نخواهد داشت که این موضوع دغدغه اصلی طراحان و متخصصان چاپی بوده وهست. زیرا بارها اتفاق اقتاده که ترکیب رنگ روی نمایشگر زیبا و مطلوب بوده ولی در عوض، هنگام بیرون آمدن از دستگاه چاپ، طراح را شرمنده صاحب کار کرده است. بنابراین توصیه اکید به شما هنگام طراحی این است که اگر کارتان باید پروسه چاپ را طی کند، حتما در ابتدای کار مود رنگ CMYK را به جای مود RGB برگزینید.

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

به همین علت (جلوگیری از شرمندگی طراح) در برخی مواقع، هنگام انتخاب رنگ در پالت رنگ برای یک طرح با مود CMYK ، فتوشاپ با آوردن علامت خطر در کنار باکس رنگ به شما این اخطار را میدهد که رنگ مورد نظرشما خارج از حیطه (Out of Gamurt) بوده و بنابراین در چاپ دچار مشکل شده و دستخوش تغییر خواهد شد . زیرا همانطور که از پیش گفته شد ،  حیطه رنگهای قابل چاپ (مدل CMYK  کوچکتر از حیطه رنگی است که شما روی نمایشگر مشاهده می نمایید. در این صورت، شما می توانید با کلیک روی این علامت و یا مربع زیر آن، ویکترین رنگ قابل چاپ به رنگ مورد نظر را انتخاب کنید.

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

نکته قابل توجه ای که اصولاً ماهیت نمایش تصاویر در نمایشگرها براساس مدل RGB خواهد بود براین اساس برداشت چشم شما از طرحتان هرچند که با مود cmyk  نیز تعریف شده باشد. برداشتی بر پایه  RGB خواهد بود. اما علیرغم این واقعیت انتخاب مود CMYK بسیار مناسب تر و عاقلانه تر از انتخاب مود RGB برای طرح تان است.

برای کارهایی که قرار است در تیراژ بالا چاپ شود (پوسترها، طرح جلد کتابها، بروشورهاو…)، بهتر است از کارتان پرینت رنگی بگیرید و با مقایسه ی رنگ نمونه ی چاپ شده و رنگ طرح و دستکاری آن روی نرم افزار، به حالت مطلوب رسیده و پرینت نهایی آن را به چاپخانه بدهید تا برای اپراتور چاپ روشن شود که منظور و مطلوب شما چه نوع ترکیب رنگی است.

تصاویر RGB  با داشتن یک کانال رنگ کمتر نسبت به تصاویر CMYK حجم کمتری داشته و فضای کمتری از حافظه رایانه شما را اشغال خواهند کرد.

شاید تصور شما این باشد که تمامی طرحها باید لزوماً پروسه چاپ را طی کنند و بنابراین کار با مود RGB کاری بیهوده است. اما این را به شما بگوییم که این تصور کاملا اشتباه است! زیرا حجم وسیعی از تصاویر تبلیغاتی تلویزیون، تلفنهای همراه و اینترنت منتشر شده و بنابراین هیچ نیازی به چاپ شدن ندارند. برای مثال اگر از شما بخواهند یک طرح برای Autorun یک CD نرم افزار طراحی کنید، در این صورت رنگهای زنده و زیبای RGB را رها کرده و باز هم سراغ مود CMYK خواهید رفت؟!

اگر از آن دسته طراحانی هستید که گذر پوست طرحهایتان زیاد به دباغ خونه چاپخانه می افتد، بهتر است در کاربا مفاهیم CMYK  تجربه بیشتری کسب کنید. یکی از اصطلاحات پرکاربرد در امر چاپ کد رنگهاست. به این مفهوم که از یک طرف رنگهای مختلف را با دادن مقادیر معین Y ،M C و K انتخاب کرده و از طرف دیگر آنها را با همین مقادیربشناسید . برای مثال اگر شما هم اکنون کنار ما و پای نمایشگر رایانه بودید، تفاوتی چندانی میان این چهار رنگ احساسی نمی کردید و همگی را سیاه می نامیدید(این موضوع به خاطر ماهیت RGB بودن نمایش تصاویر در رایانه است). اما مطمئناً زمانی که این صفحه را مطالعه می کنید، تفاوت رنگهای این چهار رنگ سیاه چاپ شده روی برگه کتاب را به وضوح احساس خواهید نمود.

اصول کار با رنگ ها در طراحی گرافیک

برای مثال، رنگ دایره شماره ۳ به رنگ پرکلاغی معروف است و کد آن

۱۰۰ – ۰ – ۱۰ -۶۰ است. اینرنگ برخلاف رنگهای شماره ۴ و۵ بورشدگی وکهنگی و آفتاب خوردگی رنگ را نخواهد  داشت.

رنگ سیاه انتخابی برای متن کتابی که پیش روی شماست، ۱۰۰ ۰ ۰ ۰ است. انتخاب این کد رنگ به دلیل احتمال بالای لغزش و جابجایی زینک های چاپی و سایه افتادن (چند خطه شدن ) متن و در نتیجه ناخوانا شدن آن یک امر حیاتی است .

مدل رنگ HSB

اساس کار مدل رنگ HSB بر پایه دایره رنگ است. همانطور که در قبل گفته شد، هر رنگ در دایره رنگ با یک زاویه (از صفر تا ۳۶۰) شناخته میشود. بنابراین دادن هر مقدار زاویه به پارامتر (H(Hue به منزله انتخاب آن رنگ است. پارامتر (S(Saturation بیانگر درجه خلوص و اشباع شدگی رنگ است و از مقدار صفر درصد برای حالت کاملاً بدون رنگ (خاکستری خالصں) تا مقدار ۱۰۰ درصد برای خلوصں کامل رنگ (بدون ھیچ ته رنگ خاکستری) تغییر میکند. پارامتر (B(Brightness نیز میزان روشنایی رنگ مورد نظر را از صفردرصد برای حالت کاملا تیره تا مقدار ۱۰۰ درصد برای حالت کاملا روشن و سفید تغییر میدهد. شما میتوانید. با تغییر دادن نمونه گیر رنگ در جهات نشان داده شده، هر کدام از پارامترهای HSB را مستقلاً تغییر داده و نحوه و میزان اثر هر کدام از این پارامترها را در رنگ نهایی بررسی نمایید.

اصول کار با رنگ ها در فتوشاپ

در شکل زیر، برای درک بهتر تاثیر اشباع و روشنایی روی رنگ نهایی، دو مقدار برای Hue انتخاب و پارامترهای S و B را  دستکاری کرده ایم. تصور ما اینست که با این مثال قضیه تا حدود زیادی برای شما روشن خواهد شد.

مدل رنگ  Lab

این مدل را میتوان به نحوی کاملترین مدل رنگی نامید که حیطه (Gamut) آن، تمامی رنگهایی را که چشم انسان توانایی دیدن آن را دارد شامل میشود. بنابراین مدلهای RGB و CMYK یک زیرمجموعه از این مدل رنگی خواهد بود.

مدل رنگ Lab ، مدلی جامع بوده و میتوان به وسیله آن در مورد کارایی مدلهای رنگ و یا نمایشگرهای دیجیتالی تصمیم گیری کرد. اگر شما سری به سایت سازنده های نمایشگرهای رایانه و تلویزیون بزنید و در میان اطلاعات بخش Technical Report آنها جستجو کنید، حتما با شکل بالا مواجه خواهید شد و خواهید دید که کارایی و توانایی تولید رنگ دستگاه خود را در این مدل سنجیده اند، اما نرم افزار فتوشاپ  از این مدل رنگ برای مدیریت مدل های RGB و CMYK استفاده میکند.

مفاهیم رنگها

همانطور که در ابتدای فصل گفته شد، هر چند که بسیاری از افراد، رنگ یک طرح را جدا از خود طرح میدانند باید توجه داشت که رنگ با افزودن یک بعد دیگر به طرح، سبب تحریک و یا القای یک احساس و یا یک ایده در مخاطب خواهد شد و به نوعی جان تازه ای به آن خواهد بخشید. بنابراین انتخاب صحیح و هوشمندانه رنگ برای یک طرح می تواند تاثیرگذاری

آن را در ذهن مخاطب دوچندان نماید. اگر شما میخواهید در فتوشاپ موفق باشید، علاوه بر شناخت ابزار و به کارگیری سلیقه و کسب تجربه ی کافی، باید شناخت خوبی از مفاهیم و جایگاه کاربرد رنگ ها نیز داشته باشید. برای مثال، اگر شما به سفارش یک وزارتخانه و یا یک سازمان دولتی، یک وبسایت را با آیکنها و بنرهای زیبا و المان های مناسب طراحی کردید ولی رنگ پس زمینه را صورتی انتخاب کردید، در این صورت آیا میتوان واژه طراح را به شما اطلاق کرد؟!

مفاهیم فیزیکی و فرهنگی رنگها

رنگهای موجود را میتوان از منظر القای احساس به چند دسته تقسیم کرد. یک دسته از رنگها، به رنگهای سرد (Cool Colors) معروفند. این رنگها، به نحوی آرام بخش اند و احساسی آرام، بی وزن و بدون دغدغه را به بیننده القا می کنند. رنگهای آبی، سبز و سفید جزو این دسته رنگ میباشند. رنگهای سرد را می توان به نوعی رنگ خوشبختی نامید، به همین علت لباس عروس معمولا سفید انتخاب می شود. البته رنگ کفن هم…

دلیل این که لباس تمامی پرستاران و پزشکان سفید و یا لباسهای اتاق عمل همگی سبز و یا آبی روشن است. چیست؟ مثلا اگر لباس پزشک جراح قرمز بود، آن وقت آرامش بیمار و یا همراه وی مثال زدنی خواهد بود.

دسته دیگر رنگها، به رنگهای گرم (Warm Colors) معروفند، این رنگها که بارزترین آنها قرمز، زرد و نارنجی هستند، باعث بروز عکس العمل فیزیکی در مخاطب شده و ممکن است او را عصبانی و یا حساس نمایند. این رنگها که میتوانند به نوعی رنگ انتقاد و یا رنگ خشونت نیز باشند، با بالا بردن فشار خون بیننده، وی را هشیارتر خواهد کرد و او را در جایگاه ابراز عکس العمل قرار خواهد داد. به همین علت اگر خواستید مخاطب را نسبت به یک موضوع مهم باخبر سازید باید از این رنگها استفاده نمایید. از همین روست که رنگ تمامی تابلوهای خطر کنار جاده به رنگ قرمز است.

بسیاری از افراد با دیدن خون یک موجود زنده سریع عکس العمل نشان داده و بسیاری دیگر هم ممکن است دچار وحشت شوند . سوال من این است که اگر خون به جای قرمز (رنگ گرم) ، آبی آسمانی (رنگ سرد) بود باز هم می توانست به همین اندازه در بیننده صحنه تاثیرگزار باشد ؟

دسته سوم را می توان رنگ های خنثی (Neutral colors) نامید . از جمله این رنگ ها می توان به رنگ نقره ای ، قهوه ای ، بژ ، سیاه و خاکستری اشاره کرد.

جدای از این دسته بندی، برخی رنگها در فرهنگ کشورهای جهان سمبول و نشان گریک واقعیت و یا یک عمل خاص هستند. مثلا رنگ سفید در میان بسیاری از فرهنگ ها، رنگ ازدواج و خوشبختی است و در برخی کشورهای آسیا. شرقی رنگ مراسم به خاکسپاری است. رنگ سبز، رنگ ملی کشور ایرلند است. همچنین این رنگ را میتوان رنگ اسلام (به نقل از یک مقاله معتبر علمی در زمینه رنگ) نامید. در برخی فرهنگها رنگ زرد نشان حسادت و نفرت است ورنگ قرمز رنگ عشق و محبت است.

در ادامه به برخی مفاهیم رنگ ها را به طور خلاصه و تیتروار در جدول تقدیمتان کرده ایم.

اصول کار با رنگ ها در طراحی گرافیک

نکته آخر این که نوع کاغذ چاپ نیز به دلیل تفاوت در میزان جذب جوهر و انعکاس نور به چشمان شما ترکیب و روشنایی رنگ را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

برای مثال تفاوت تصویر رنگی چاپ شده روی یک کاغذ گلاسه سنگین با یک کاغذ روزنامه از زمین تا آسمان خواهد بود.

برای مثال تفاوت تصویر رنگی چاپ شده روی یک کاغذ گلاسه سنگین با یک کاغذ روزنامه از زمین تا آسمان خواهد بود.

در مقاله ای دیگر به بررسی نکات بسیار مهم در زمینه چاپ خواهیم پرداخت و در این مقاله فقط قصد داشتیم با رنگ و مفهوم آن و انواع سیستم های رنگ آشنایی کاملی پیدا کنید. نکته ای که میخواهم به آن اشاره کنم این است.
متاسفانه افرادی که کار طراحی را انجام می دهند از مفاهیم و استانداردهای اولیه زدن یک طرح ساده هیچ اطلاعاتی ندارند !! و امیدوارم اگر وارد حوزه طراحی (به صورت تخصصی) می شوید ، سعی کنید مطالب رو عمیقا درک کنید و صرفا به ابزار تکیه نکنید!!
مقالات بسیار کاربردی در زمینه تخصص طراحی و اپلیکیشن های تخصصی آن در حال آماده سازی است. این را بدانیم که طراحی صرفا استفاده از ابزار نیست و دانشی بسیار فراتر از آن دارد. هدف آموزش با در نظر گرفتن این نکته مهم سعی در انتقال دانش فنی طراحی دارد.
در صورتی که از مطالب این مقاله ابهامی برای شما وجود دارد و یا جایی را متوجه نشده اید میتوانید در بخش نظرات سوال خود را مطرح کنید.

منبع : سایت هدف آموزش و همچنین استفاده از کتاب فتوشاپ تصویری نویسنده امید باوی .

۵ دیدگاه

  1. سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

  2. سلام
    از آموزش خوب، خوش بیان و روان شما تشکر می کنم.
    در پناه خدا باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *