خانه / دانلود رایگان اکسل / الگوی ورودی تکست باکس ها در یوزرفرم های اکسل Input Mask

الگوی ورودی تکست باکس ها در یوزرفرم های اکسل Input Mask

تعریف الگوی ورودی تکست باکس ها در یوزرفرم های اکسل Input Mask

 

 

نکته: می توانید ویدئوی کامل آموزش  الگوی ورودی تکست باکس ها در فرم های اکسل را در پایین همین صفحه مشاهده نمایید.

 

در این آموزش قصد داریم الگوی ورودی تکست باکس ها در فرم های اکسل را مورد سنجش و بررسی قرار دهیم. آموزش های بسیاری مرتبط با فرمت تکست باکس ها در اکسل در سایت منتشر شده است که دانش عملی خوبی را به شما خواهد داد. اما آنچه به عنوان الگوی ورودی تکست باکس ها در یوزرفرم های اکسل در این آموزش مد نظر داریم ، نمایش الگوی پیش فرضی در داخل تکست باکس هست که کاربر با مشاهده آن ، از آن در ورود داده ها پیروی نماید.

 

 

اگر با نرم افزار اکسس کار کرده باشید ، قطعا با ویژگی Input Mask آشنا هستید که کاربرد بسیار ویژه ای دارد و شما می توانید الگوی ورودی داده ها را برای فیلد ها تعیین نمایید.همین ویژگی را می توانیم در اکسل داشته باشیم و نیاز هست کمی کدنویسی برای آن انجام دهیم. اگر در پروژه ها و فایل های خود از فرم های ورود اطلاعات استفاده می کنید ، این ویژگی بسیار می تواند در ورود اطلاعات در فرم ها به شما کمک نماید.

 

اگر بخواهیم مثالی برای الگوی ورودی تکست باکس ها در فرم های اکسل بزنیم ، می توانیم تاریخ را بررسی کنیم. برای ورود تاریخ معمولا ۴ رقم برای سال ، ۲ رقم برای ماه و ۲ رقم برای روز باید به صورت عددی وارد شود . و بین آنها معمولا از اسلش استفاده می شود.یا مثلا برای زمان ۲ رقم برای ساعت و ۲ رقم برای دقیقه و بین آنها از علامت دو نقطه روی هم استفاده می شود.

 

کاربر یا اپراتور با مشاهده الگوی ورودی تکست باکس ها ، سعی میکند به تعداد مشخص و نوع داده ای مشخصی را وارد نماید.فرم ورود داده های ما به صورت زیر می باشد:

 

الگوی ورودی تکست باکس ها

 

با اجرای برنامه می خواهیم الگوی ورودی تکست باکس ها به صورت زیر نمایش داده شود:

 

الگوی ورودی تکست باکس ها

 

برای این کار در ابتدا متغیری از نوع رشته ای تعریف می کنیم و الگوی ورودی تکست باکس ها را در آن نگهداری می کنیم و الگوی مورد نظر و کد آن را در رویداد Initialize فرم قرار می دهیم تا بلافاصله پس از اجرای برنامه ، الگوی ورودی تکست باکس ها نمایش داده شود.

 

حال اگر کاربر شروع به ورود تاریخ کند ، مشاهده می کند که داده وارد می شود اما الگو به سمت جلو حرکت می کند و عملا الگوی ورودی تکست باکس ها به درستی کار نمی کند . چون هنوز برای کنترل ورود داده ها و الگوی آن ها ، کدنویسی نکرده ایم.

 

حال کافی است کدی بنویسیم که هر بار کاربر کاراکتر عددی وارد می کند ، از سمت راست الگو ( که در متغیری ذخیره شده است) ، یکی کمتر را در نظر بگیریم و به تعداد کاراکتر وارد شده الحاق کنیم و نمایش دهیم.چون با وارد کردن هر کاراکتر عددی باید عملیات بررسی الگو انجام شود ، باید کد را در رویداد Change تکست باکس بنویسیم.

 

شیوه کدنویسی کامل الگوی ورودی تکست باکس ها در ویدئو پایین به صورت کامل شرح داده شده است. همچنین باید محدودیت هایی برای کاربر ایجاد کنیم تا هنگام ورود کاراکتر ها ، تنها بتواند کاراکتر های عددی را وارد نماید و اجازه ورود کاراکتر های حرفی گرفته شود.

 

ویدئوی کامل آموزش تعریف الگوی ورودی تکست باکس ها در یوزرفرم های اکسل را در زیر مشاهده نمایید.

 

 

 

همچنین توصیه می کنیم از آموزش شیوه جداکننده ارقام در تکست باکس های یوزرفرم های اکسل  که نکات آموزنده بسیاری دارد و کدنویسی آن را آموزش خواهید دید ، را در زیر مشاهده نمایید:

 

جداکننده ارقام تکست باکس ها در فرم های اکسل

 

 

اگر این آموزش برای شما مفید بوده ، می توانید از آموزش تعریف فرمت تکست باکس ها در اکسل و تعیین فرمت تاریخ و زمان در تکست باکس ها که نکات فراوانی در آموزش هست ، در زیر مشاهده نمایید:

 

فرمت تکست باکس ها

 

۲ دیدگاه

  1. سلام جناب بوشهری زاده عزیز
    من الگوی تاریخ رو در یکی از تکست باکس های فرم خودم پیاده سازی کردم ولی موقع اجرا ارور میده
    ارورش از نوع run time 5 هست که میگه ارگومان و غیره
    Invalid Procedure Call or Argument میده

    چکار باید کرد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *